карбонат кальция

Карбонат кальцію – опис, застосування, аналоги карбонату кальцію Leave a comment

Карбонат кальцію

Зовні карбонат кальцію являє собою білі кристали, які не мають смаку або запаху. За структурою він є кальцієвої сіллю, а якщо говорити простіше – звичайним очищеним крейдою. Молекулярна формула речовини – CaCO₃, а відсоток елементарного становит 40%. З’єднання зустрічається в природі: вапняки, мармур, навіть арагонит. Широке застосування речовина знайшло в промисловості, однак сьогодні ми поговоримо про використання карбонату кальцію для медичних потреб.

Як карбонат кальцію впливає на шлунок та інші органи?

карбонат кальция
Дана речовина в складі лікарських препаратів часто застосовують для заповнення кальцієвого дефіциту, лікування остеопорозу, дегенеративно-деструктивних захворювань кісток, суглобів, при ламкості волосся, нігтів і т.д. Також карбонат кальцію знайшов застосування в лікуванні гіперацидних станів шлунка. Засоби, виготовлені на його основі, здатні нейтралізувати підвищену кислотність шлункового соку, тому використовуються при гіперацидному гастритах і інших захворюваннях шлунково-кишкового тракту.

Здатність знижувати pH в шлунку є негативним фактором при призначенні карбонату кальцію з метою заповнення дефіциту Ca2 + в організмі. Таким пацієнтам ці препарати протипоказані взагалі.

Та й у людей з нормальною або підвищеною кислотністю карбонат кальцію може викликати ряд побічних явищ:

 • Диспепсичні симптоми: порушення апетиту (у важких випадках – аж до анорексії), виражена спрага, нудота, блювота, порушення стільця (пронос, запор або їх чергування), зміни консистенції випорожнень;
 • Болі в м’язах, суглобах;
 • Порушення серцевого ритму;
 • Алергічні реакції;
 • Гіперкальціємія (підвищення рівня мікроелемента в крові), при тривалому прийомі – персистуюча, яка веде до кальцинозу судин, тканин;
 • Підвищене виведення кальцію нирками, як наслідок – сечокам’яна хвороба.

З цього можна зробити висновок, що призначати кальцій карбонат для нормалізації кислотності при гастритах. А також при загостреннях виразкової хвороби, печії має сенс. Однак речовина не кращим чином підходить для лікування остеопорозу або профілактики кальцієвого дефіциту. Давайте з’ясуємо чому.

Побічні явища, які викликає карбонат кальцію

Карбонат кальция
Для всіх препаратів, що містять кальцій у вигляді карбонатної солі, характерні наступні побічні ефекти:

 • Алергічні реакції на кшталт висипу, свербіння, кропив’янки та ін .;
 • Диспепсичні прояви: зміни апетиту, стільця (діарея або запор), нудота, блювота;
 • Підвищення рівня Ca2 + в крові (гіперкальціємія), що в подальшому викликає кальциноз судин, тканин;
 • Гіперкальційурія (підвищений вміст Ca2 + в сечі), що призводить до сечокам’яної хвороби.

До того ж, карбонат кальцію практично не всмоктується в кишковому тракті людей, що мають знижену кислотність (в цьому випадку біодоступність препарату становить всього лише кілька відсотків). Варто зазначити, що у літніх людей найчастіше спостерігається знижена кислотність шлункового соку. Тому їм зовсім не рекомендується приймати препарати, що містять карбонат кальцію. Це відноситься і до пацієнтів з хронічною нирковою недостатністю, нефроуролітіаз, фенілкетонурію, саркоїдоз та ін.

Чим можна замінити карбонат кальцію?

Такі препарати, як Натекаль, Кальцемін Адванс, Кальцемін, Кальцій Актив, Кальцій D3 Нікомед і деякі інші, містять в складі карбонат кальцію разом з вітаміном Д.

Кальцимакс

Як відомо, вітамін D3 необхідний для засвоєння кальцію: його всмоктування епітеліоцитами тонкого кишечника, відкладення в кістковій тканині. Однак не варто забувати, що для повноцінного і ефективного засвоєння Ca2 + потрібні і інші речовини:

 • фосфор (разом з кальцієм утворює неорганічний матрикс кістки),
 • магній (утримує зазначені мікроелементи, не даючи їм покинути кісткову тканину),
 • цинк,
 • марганець,
 • кремній і ін.

Препарат Кальцімакс від Компанії Арт Лайф має в складі всі зазначені речовини. Крім того, він містить кальцію у вигляді гідроксиапатиту – природного мінералу, який чудово засвоюється і не викликає побічних явищ, характерних для карбонату кальцію. Кальцімакс можна приймати вагітним, жінкам при клімаксі, літнім людям. Він не приносить шкоди і ефективно заповнює дефіцит кальцію в організмі, попереджає розвиток остеопорозу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X